АРМ со хеликоптер носи помош во завеаните Танушевци, Брест и Малина Маала

Скопје АРМ со хеликоптер во два налета вчера и во саботата доставила повеќе од еден тон храна и неопходни продукти во завеаните села Танушевци, Брест и Малина Маала на северната страна на Скопска Црна Гора. Доставата била организирана на барање на…

Нема продолжен распуст поради морбилите – в понеделник сите на училиште

Скопје Нема да се одложи почетокот на второто полугодие. Ваква одлука донела Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство. Ова се случува иако многу епидемиолози, неофицијално прогнозираа дека епидемијата на морбили ќе се прошири токму откако децата ќе почнат да одат на училиште. По завршувањето на состанокот на комисијата, д-р Жарко Караџовски кој е член на Комисијата, соопшти дека бројот…

Види ги сите написи ...


студено време
Македонија

Сончево и студено со умерен ветер

Скопје

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од западен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од -1 до 9 Целзиусови степени, соопшти УХМР.

Во Скопје денеска ќе биде сончево ›


Tereza Mej, britanski parlament
Европа

По пропаѓањето на договорот со ЕУ за Брексит, денеска се гласа доверба на владата на Меј

Лондон

Владата на британската премиерка Тереза Меј денеска се соочува со гласање доверба во Парламентот по синоќешниот пораз на нејзиниот предлог за Брексит, односно договорот со ЕУ за регулирање на меѓусебните однос по излегувањето на Велика Британија од европската заедница.

Долниот ›


holandski turisti
Економија

Рекорд: Mилион туристи лани во Македонија

Скопје

Првпат од 1990 година, лани Македонија угостила повеќе од еден милион туристи. Податоците покажуваат дека само во првите 11 месеци од минатата година вкупниот број на туристи (и странски и домашни) изнесува еден милион и 79 илјади, што е повеќе ›


Ljupka Dzundeva
Култура

Почина актерката Љупка Џундева

Скопје

Почина познатата театарска, филмска и телевизиска актерка Љупка Арсова – Џундева, на 84-годишна возраст, соопшти Македонскиот народен театар.

„Со голема болка и огромно жалење ја споделуваме веста за смртта на актерката Љупка Арсова Џундева (1934-2018), тивката дама на македонското актерство. ›