Вести

Руските владици денеска на вонреден Синод

Уредник 0
0
48

Руската патријаршија денеска на вонредна синодската седница ќе го разгледува признавањето на Украинската автокефалност од страната на Грчката Православна Црква. Вонредната синодска седница беше закажана веднаш по објавувањето на веста дека Атина ја одобрува одлуката на Фанар да додели Томос за автокефалност во Украина. Патријархот Кирил и членовите на Светиот Синод, наводно, ќе се сретнат […]

Вера

Владиката Агатангел со Архимандритот Партениј за Мала Богородица во Кичево

Уредник 0
0
294

Торжествена прослава за Раѓањето на Пресвета Богородица, или кај народот познат како празникот Мала Богородица се случи во  манастирот  Пречиста кај Кичево. Голем број верници беа дел од вечерната Богослужба, која ја водеше Архимандритот Партениј, но и на утринска Света Литургија. И за овој голем празник за Бигорската Обител, гостин беше Повардарскиот Митрополит на МПЦ-ОА, […]

Репортажа

Политичка теологија

Религиозна младина со нерелигиозни сфаќања

Уредник 0
0
53

Секој осми млад човек во Република Северна Македонија не би простил прељуба во бракот, а речиси за секој шести млад човек се прифатливи пред брачни сексуални односи. Додека пак една четвртина од младите би избрале абортус поради несакана бременост. Ова се само дел од резултатите на најновото истражувањето за перцепцијата на младите во РСМ во […]